fallback

Приключи ли поскъпването на долара?

Според анализатори цената на американската валута тепърва ще расте след временната корекция

12:40 | 06.05.15 г. 15
Автор - снимка
Редактор

Дали историческият ръст на долара приключи? Това вероятно е най-важният въпрос за пазарите по целия свят в момента. Краткият отговор е: по-скоро не, коментира CNBC.

След като в продължение на 9 последователни месеца доларът бе значително по-силен от останалите валути, покачването му спря през април, когато индексът на долара спадна с 4% под влиянието на признаците за икономически застой през първото тримесечие на 2015 г.

Много експерти твърдят обаче, че скорошното разпродаване на долара е само корекция на по-стабилното му и силно движение нагоре.

„Подобно на Федералната комисия за отворен пазар (FOMC), която вярва, че внезапното спиране на растежа на брутния вътрешен продукт (БВП) в САЩ ще се окаже „преходно“, и ние вярваме, че обратният ход на долара през април ще бъде неустойчив“, пише екипът на Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, воден от Дерек Халпени.

Много от предпоставките, които стоят зад поскъпването на долара, изглежда все още съществуват. Американската икономика се представя по-добре от други световни икономики и Федералният резерв (Фед) е склонен към затягане на политиката, докато Европа и Япония правят обратното – въвеждат валутни стимули, с които да преборят слабия растеж. Според някои стратези това силно разминаване е причината, поради която доларът ще продължи да поскъпва.

„При последните си два големи цикъла от 1985 г. и 2002 г. доларът достигна най-високите си стойности съответно 6 месеца и 13 месеца, след като основните лихви се вдигнаха до максимума си и започнаха да падат“, пише Алан Рускин, ръководител на стратегическия екип в Deutsche Bank. Според него именно поради факта, че лихвите дори не са започнали да се вдигат, американският долар няма как да е достигнал до най-високите си стойности“.

„Вероятно през следващите няколко месеци ще получим потвърждение, че по-слабите нива на БВП за първото тримесечие са само временни, което ще възстанови очакванията на FOMC за покачване на ставките през септември“, твърдят стратезите от Bank of Tokyo Mitsubishi, прогнозирайки, че еврото ще падне до 0,96 евро за долар през първото тримесечие на 2016 г.

За да може доларът да поеме отново във възходяща посока, пазарът „се нуждае от очакването, че валутната политика ще се нормализира. Фед не иска предварително да предоставя насоки в случай, че доларът поскъпне, защото тогава ще трябва да понесе последиците от движението на долара, облигациите и акциите без всъщност да е спомогнал за поскъпването му“, казва Стивън Енгландер, главен стратег в Citigroup.

Когато Фед наистина реши да вдигне лихвените проценти, доларът ще стане все по-привлекателен.

„Дори най-скромното затягане на политиката от страна на Фед, да кажем до 200 базисни пункта, ще позволи на долара да бъде изключително печеливш с вероятно най-високата краткосрочна печалба в Г-10 след новозеландския долар“, пише Рускин.

И все пак все още има въпросителни относно състоянието на американската икономика и дали тя наистина ще успее да преодолее последиците от зимните атмосферни условия и проблемите по пристанищата.

„Ако американската икономика продължи да бъде все толкова слаба и Фед не въведе затягащи мерки, световната икономика може да се окаже под такъв стрес (в комбинация с възникващите пазари и с някои икономики на Г-10 по-слаби от тази на САЩ), че негативният глобален рисков апетит вероятно ще подкрепи долара“, допълва Рускин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:10 | 14.09.22 г.
fallback